HledatMapa stránek
Na serveru občanské iniciativy NeRWY je registrováno: 118 uživatelů.
Uživatel:
Heslo:
Úvodní stránka Úvod  
Aktuality Aktuality  
Přehled tisku Přehled tisku  

Stanovisko MŽP 2009 Stanovisko MŽP 2009  
Posudek EIA 2009 Posudek EIA 2009  
Připomínky k posudku Připomínky k posudku  

Dokumentace EIA 2009 Dokumentace EIA 2009  
Připomínky EIA 2009 Připomínky EIA 2009  
Vzory podání EIA 2009 Vzory podání EIA 2009  
Vyjádření EIA 2009 Vyjádření EIA 2009  

Dokumentace EIA 2007 Dokumentace EIA 2007  
Připomínky EIA 2007 Připomínky EIA 2007  
Vzory podání EIA 2007 Vzory podání EIA 2007  
Vyjádření EIA 2007 Vyjádření EIA 2007  

Další dokumenty Další dokumenty  
Propagace  Propagace   
Diskusní fórum Fórum  
Kontakt Kontakt  
Registrace Registrace  


Diskusní fórum

[Přidat nové téma]

Diskusní fórum není moderováno a názory návštěvníků nevyjadřují názory autorů stránek, snahou autorů je poskytnout prostor pro veřejnou diskusi, veškeré informace, zde poskytnuté, mají pouze informativní charakter a nejsou závazné. Příspěvky, které jsou v rozporu s pravidly slušného chování, mohou být vymazány!

Muzete si za to sami aneb protesty nejsou v zadnem pripade na miste

Článek z roku 1964 nazvaný Letadla, hluk a sídliště od ing. arch. K. Kouby byl neobyčejně přesný a vizionářský.
Týkal se soužití letišť, která v nadcházející tryskové éře letecké dopravy byla stále hlučnější, s jejich
okolím. V té době platil zákon o civilním letectví č. 47/1956 Sb. a podle něj se vytyčovala ochranná pásma, kde
bylo zakázáno zřizovat stavby, vysazovat porosty a umisťovat světla. Ochranu vymezených pásem zajišťovaly dle
zákona o územním plánování příslušné orgány územního plánování. Arch. Kouba v článku jasně definuje vymezení vztahů letiště a okolí. Cituji: ?Je pochopitelné, že respektování dopravních letišť ležících v blízkosti velkoměst naráží na některé zájmy obyvatelstva bydlícího v okolí letiště. To se projevuje tím více, čím blíže leží letiště u města a čím větší je tlak na osídlení. Pak je nutno dosáhnout v územním plánu kompromisu,který by uspokojil oprávněné požadavky všech zúčastněných stran. Pokud by bylo dotčeno generální řešení letiště, je nutno si uvědomit, k jakým účelům má letiště v budoucnu sloužit.
Bude nutné, aby při plánování dopravního letiště bylo počítáno se systémem více vzletových a přistávacích
drah (VPD). Bez systému paralelních VPD nebude vůbec dle názoru odborníků moderní dopravní letiště s provozem tryskových letadel myslitelné. Tuto koncepci si vynutí požadavek nerušeného provozního toku vzletů a přistání.? Konec citace. Kolem letiště bude nutno vybudovat tři hluková pásma.Vnitřní pásmo, v němž již existující bytová zástavba by neměla být dále zahušťována, kde však v souladu s leteckými ochrannými pásmy by mohla být budována výrobní zařízení.Střední pásmo, v němž by měla být budována nová bytová výstavba, jen pokud je to naléhavě nutné, kde byvšak neměly být žádné školy, nemocnice apod.
Vnější pásmo, kde není námitek proti budování sídlišť, nedoporučuje se však výstavba škol a nemocnic.
Není-li vyhnutí, měl by být kladen zvláštní důraz na hlukovou izolaci v objektech tohoto druhu.
V článku jsou vyjmenovány obce, které do naznačených pásem spadají, a počty obyvatel v roce 1964. Na mapě
je přesně zakreslena paralelní dráha pražského letiště v místě, o kterém se jedná i dnes, a hluková pásma. Je tedy
jasné, že se stavbou paralelní dráhy se uvažovalo od samého počátku plánování výstavby nového pražského letiště.Výstavba nového letiště byla realizována v letech 1964?1968.
Když při toulkách po okolí letiště pozoruji, jak je obkličováno výstavbou satelitních obytných komplexů, smutně
si uvědomuji, jak slabě, a to zejména v posledních patnácti letech, dokáže stát chránit svůj majetek a státní zájem? státní letiště zajišťující státní dopravní politiku. Výstavba nezbytně nutné paralelní dráhy se opět oddaluje díky dalším překážkám v procesu schvalování až někam k roku 2013. Vyhovující dopravní spojení letiště s městem se řeší už více než deset let a realizace je stále v nedohlednu. Ale věřme, že se jednání dotáhnou do úspěšného konce pro letiště a že se podaří naplnit vize našich předchůdců.
Z časopisu Letecký obzor VIII 2 1964

Lukáš S , 2008-04-19 11:04:00 přečteno 5506x, počet příspěvků 9

[Reagovat na téma]


 • Re: Muzete si za to sami aneb protesty nejsou v zadnem pripade na miste
  Protesty teda jsou na místě!!!! Například v Mratíně, vesnici cca 4 km od Kostelce nad Labem si letiště prosadilo do územního plánu, že se nesmí stavě na katasrálním území obce stavby vyšší než 100 m. Takže letiště si samozřejmě umí prosadit aby měli co nejmenší komplikace při provozu letadel (stavbu nad 100 m by museli označit červenými světli + organizečně-provozní opatření, tj. něco jako létat min. 300 m nad tímto bodem v okruhu 10 km atd....) ale že obtěžují hlukem obyvatele to jim přišlo nevýznamné, z toho si doposud nemuseli dělat hlavu. My jsme přece letiště a kdo je víc!!!!. Jenže doba se změnila!!!! Ted si určitě drbou hlavu, že se nehlásili do stavebních řízení a více si nehlídali stavební plány a rozvoj obec v území kde chtějí provádět své aktivity. Mysleli si , že to za ně udělá stát, že každá z těch stovek obcí neustále myslí na to , že o kus dál je letiště, které přece musí přepravovat několik milionů obyvatel ročně na dovolenou a tedy, bidou regulovat svůj rozvoj. Například Roztoky nebo Suchdol by neměli povolit už ani jeden jediný domeček od té doby co vzniklo letiště. To se asi rozumí samo seboou.........A ejhle ty obce to nedělali, oni snad chtějí být svébytnými a nechtějí se sami postupně vybydlovat a zanikat. Tak ted to letiště má!!! Bylo si tam jisto svou pozicí, že se nestarali o zajištění svých potřeb a nároků. Nedělali masivní kampaň, že v pruhu od letiště přes Roztoky až po Kostelec nad Labem vede přistávací koridor, at tam lidé tam nestaví. Ještě dnes tuto mapu nikde nenajdete!!!! Mají pouze mapku s hlukovými pásmy a za nimi jako by byl blahodárný klid. A pak se diví, že se ozývají lidé z Chaber, Líbeznic, Hovorčovič, Čakovic a dalších vesnic. Letiště se snaží vše ututlat, hluková pásma udělat co nejmenší a zacpat pusu lidem výměnou oken, která jsou stejnak na nic. Doplatili na svojí politilku strkání hlavy do písku, nekomunikací s veřejností, nepodáváním informací a zkreslování informací.
  2008-04-25 10:34:00, Lenka

  [Reagovat na příspěvek]


 • Re: Re: Muzete si za to sami aneb protesty nejsou v zadnem pripade na miste
  Protest jako takovy me prijde jen jako oddalovani nevyhnutelneho.Melo by existovat neco jako verejny zajem.Letiste tu drahu stejne postavi a bude se na ni normalne litat.Jedine co se deje ze kvuli protestum vznikaji komplikace a celkem zbytecne.Uz se moc tesim az se letiste Praha proda..to bude k videni uplne jine jednani nez jake prozatim uplatnuje stat.to uz nebude jen tak polehoucku naslapovat kolem lidi.Novy investor bude chtit zacit vydelavat a proto druhou drahu postavi co nejdriv.A kdyz zakazou postavit paralelni tak se bude litat 31 a 24 a budou protestoat Repy a okolni sidliste.Letisti se ale vyplati zafinancovat hlukove poplatky a zvysit tak kapacitu letiste.Nebo se da dohromady 22/04 ktera taky uz stoji a bude to stejne jako s to uparaleni drahou...Takze si nikdo stejne nepomuze jen je to "PRUDA"
  2008-04-25 15:24:00, Lukas

  [Reagovat na příspěvek]


 • Re: Re: Muzete si za to sami aneb protesty nejsou v zadnem pripade na miste
  To je sice hrozne hezky, ale nabidnu ti druhy pohled na vec. Postavi se letiste a v okoli je zakaz staveni obytvnych domu jenze par blbecku si pres znamy zajisti stavebni povoleni v teto oblasti a postavi si tady dum. Za par let je tu tech domu nekolik a blbeckove prijdou na to ze letadla delaji kraval tak zacnou bojovat za to aby se letiste zavrelo. Dostane se to do Novy, ktera o tech chudaccich natoci investigativni reportaz a najednou je letiste to co tam nema co delat. Sakra lidi uvedomte si ze kdyby nebyly letiste tak nebude cestovni ruch, zdrazi doprava a jak by ste chteli cestovat? Za chvili by vam totiz zacali vadit i silnice a zelznice - ty prece taky delaji ramus a budeme tady chodit pesky nebo na dovolenou do Tunisu pojedete na kole do Italie a do Afriky poplavete.
  2008-04-25 21:10:00, Anacron

  [Reagovat na příspěvek]


 • Re: Re: Re: Muzete si za to sami aneb protesty nejsou v zadnem pripade na miste
  At zije heslo : Hurá zpátky na stromy:))))))
  2008-04-25 21:19:00, Lukas

  [Reagovat na příspěvek]


 • Re: Re: Re: Muzete si za to sami aneb protesty nejsou v zadnem pripade na miste
  Co do Afriky..:) Ale do takový Austrálie a Asie, to bude jen pro Venclovskýho..:)
  Jinak souhlas..:)
  2008-04-25 21:20:00, LG

  [Reagovat na příspěvek]


 • Re: Re: Muzete si za to sami aneb protesty nejsou v zadnem pripade na miste
  No, jasně, letící letadlo několik kilometrů dělá prokazatelně menší hluk (dá se to změřit v dB), než sekačka na trávu, která dělá hluk každý víkend na tisících zahradách po celé republice, ale tohle nikomu nevadí, protože ty sekačky asi nelétají ;-)
  2008-04-25 22:44:00, NeRWAk

  [Reagovat na příspěvek]


 • Re: Re: Muzete si za to sami aneb protesty nejsou v zadnem pripade na miste
  Je nutne si uvedomit, ze letecka doprava neustale roste a rust bude - at uz bude nova rwy, nebo ne. A rychlost expanze bude cim dal tim vetsi. Nikdo nemuze pochybovat, ze letecka doprava je potreba - pokud ano, je to zaslepeny ignorant. Rust letiste se muze jen zpomalit, nikdy ne zastavit - pokud to prezenu, za tricet let muze prazske letiste mit treba sest drah. A ted si vemte, jaka situace nastane na letisti v dobe, kdy je za hranici sve kapacity, coz se neuprosne blizi. Zpozdeni, nadavajici lide, ohrozeni bezpecnosti (s tim, jak se ridici snazi letadla nacpat co nejtesneji za sebe) a dalsi. Letiste je veci verejneho zajmu, tak to je, at si rika kdo chce, co chce.
  Jeste ke zminenemu vyskovemu omezeni budov - nevim, jaka je presna situace, ale vseobecne vetsina takovychto opatreni se zavadi z duvodu bezpecnosti - at uz hrozby srazky letadla s prekazkou, ovlivneni cinnosti radionavigacnich zarizeni, napr. ILS, zmena orografie (zmena vzdusneho proudeni v miste prekazky) atd. atd. Navic - osobne se mi limit 100m zda az naprosto dostacujici - kolik se u nas stavi mrakodrapu ci vysokych vezi a vysilacu?
  Jiste, chapu, ze mnoha lidem se stavba nove drahy nelibi, ale musi si uvedomit, ze mnozstvi letadel na Ruzyni bude stale stejne, at uz s drahou, co bez ni. A kdyby se nedej boze v dobe, kdy bez nove drahy bude provoz tak zahusteny, ze se to nebude zvladat, napriklad srazily letadla a trosky dopadly do obydlenych oblasti, budou ti lide, kteri dnes broji proti stavbe drahy, v prvni linii a budou kricet, jakt to mohlo letiste dopustit. Stejne tak budou tito lide nadavat, az poleti na dovolenou a budou tri hodiny cekat na letisti.


  Cely problem je mnohem slozitejsi, nez si lide bydlici pobliz letiste asi uvedomuji. Zisk bude mit letiste stejny - at s drahou, ci bez - mozna i vyssi, nebot by nemuselo investovat obrovskou sumu do nove drahy. Nova draha je predevsim z duvodu bezpecnosti. A o tu jde v letectvi predevsim.
  2008-04-25 22:32:00, Marek

  [Reagovat na příspěvek]


 • Re: Re: Muzete si za to sami aneb protesty nejsou v zadnem pripade na miste
  Na tomto odkazu:http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF8&hl=en&msa=0&msid=116966266895389463454.00000112de852e99dbe2b&ll=50.122339,14.241028&spn=0.797709,1.867676&z=9&om=1
  se podívej kudy vede příletová trať na runway 24 na lkpr a nestěžuj si že ti létají letadla nad hlavou v obci Mratín
  2008-04-27 20:15:00, Petr

  [Reagovat na příspěvek]


 • Re: Re: Re: Muzete si za to sami aneb protesty nejsou v zadnem pripade na miste
  Tak ten poslední příspěvek mě opravdu rozesmál !!!!!!!!!!!! :Z důvodu bezpečnosti !!!!!!! :-)))) Vy už nevíte , co si vymyslet za pseudodůvod, aby se zdůvodnila za od počátku problematická stavba, že ? Vy jste fakt srandista !:-)))
  2008-07-21 22:29:00, Karel

  [Reagovat na příspěvek]


[Zpět]

[Přidat nové téma]

 
Úvod   | Aktuality   | Přehled tisku   |
Copyright©2024 Hana Francová - FlexyWEB