HledatMapa stránek
Na serveru občanské iniciativy NeRWY je registrováno: 118 uživatelů.
Uživatel:
Heslo:
Úvodní stránka Úvod  
Aktuality Aktuality  
Přehled tisku Přehled tisku  

Stanovisko MŽP 2009 Stanovisko MŽP 2009  
Posudek EIA 2009 Posudek EIA 2009  
Připomínky k posudku Připomínky k posudku  

Dokumentace EIA 2009 Dokumentace EIA 2009  
Připomínky  EIA 2009 Připomínky EIA 2009  
Vzory podání EIA 2009 Vzory podání EIA 2009  
Vyjádření EIA 2009 Vyjádření EIA 2009  

Dokumentace EIA 2007 Dokumentace EIA 2007  
Připomínky  EIA 2007 Připomínky EIA 2007  
Vzory podání EIA 2007 Vzory podání EIA 2007  
Vyjádření EIA 2007 Vyjádření EIA 2007  

Další dokumenty Další dokumenty  
Propagace  Propagace   
Diskusní fórum Fórum  
Kontakt Kontakt  
Registrace Registrace  


Řadit dle: Upřesnit:  HledejZrušit

Hlavní stránka

80. Obce: Další dráhu nechceme

Lidovky, PRAHA 5. února 2008 | 9:54

Díky nové ranveji odbavíme ročně až dvakrát více cestujících než nyní, těší se Letiště Praha. Nová dráha, která má kvůli rozvoji letiště vyrůst do pěti let, ale děsí okolní obce. Bojí se hluku.

Desítky připomínek a další petiční archy dorazily do včerejška na ministerstvo životního prostředí. Občanská sdružení i obce na severozápadě Prahy se bouří proti plánované výstavbě nové vzletové a přistávací dráhy na ruzyňském letišti. Projekt nyní prochází procesem posuzování vlivů na životní prostředí, takzvaným EIA. Právě vůči této studii mají lidé nejvíce výhrad.

Hlavní výtka směřuje k tomu, že studie vlivu na životní prostředí je zpracována pouze k roku 2012, kdy má být nová ranvej teprve uvedena do provozu. ?Provoz se ale od té doby má souvisle zvyšovat, v roce 2020 má letištěm projít až 25 milionů cestujících. EIA by měla vyhodnocovat vliv při maximálním 1 možném zatížení nové dráhy,? domnívá se Jan Holub, místostarosta městské části Nebušice a zároveň předseda občanského sdružení Pro Nebušice.

To je se spojilo s dalšími občanskými sdruženími a na společných stránkách www.nerwy.cz zveřejnilo seznam desítek připomínek. Patří mezi ně příliš vysoké procento nočních letů, nezohlednění motorových zkoušek, chybějící výpočet rizika letecké havárie nebo údaje o vlivu nové dráhy na chráněné druhy živočichů žijících u letiště.

?Významné je pro nás také to, že v posouzení vlivu zcela chybí propočet, jak se zvýší pozemní doprava, počet aut a autobusů přijíždějících na letiště,? připomíná další nedostatek studie Holub.

Podobných výtek k výstavbě nové ranveje na Ruzyni dostalo ministerstvo životního prostředí do včerejška více než sto padesát. Nyní má devadesát dní na to, aby připomínky odborně posoudilo. ?Pak bude následovat veřejné projednávání připomínek, kterého se samozřejmě hodláme také zúčastnit a dále upozorňovat na nedostatky studie,? říká Holub. Pokud ministerstvo studii vrátí letišti k dopracování, celý koloběh včetně připomínek se rozeběhne znovu. Podle odhadů rozhodně nebude jasno dříve než za rok.

Samo letiště nechce připomínky obcí komentovat. ?My jsme pouze zadavatelé studie a čekáme, jak ministerstvo připomínky vyhodnotí a my podle toho případně necháme studii přepracovat. Je to i v našem vlastním zájmu,? řekla mluvčí Letiště Praha Eva Krejčí.

Ruzyňské letiště přepraví každým rokem více cestujících. Loni jich odbavilo téměř 12,5 milionu, za posledních pět let se jejich počet zdvojnásobil. Nejvíce se v loňském roce létalo v srpnu.

Starosta: Rozvoj letiště na nové ranveji nezávisí

Další hluk sníží hodnoty nemovitostí, říká starosta městské části Praha Suchdol Petr Hejl.

* LN Jak se žije poblíž letiště?

Provozem jsme zasaženi všichni, nejhorší je samozřejmě hluk. Měření letiště dokládají, že jeho limity jsou neustále překračovány. Zdravotní následky, jako jsou nespavost a s ní související další nemoci, jsou sice evidentní, ale těžko prokazatelné.

* LN Může to s novou dráhou být ještě horší?

Je to totální útok na městské části Suchdol, Nebušice nebo Lysolaje, protože studie rozšiřuje ochranné hlukové pásmo letiště. Slovo ochranné je ale zavádějící, neboť to znamená, že v tomto pásmu neplatí hlukové hygienické limity. Povede to například ke ztrátě hodnoty nemovitostí. Lidé, kteří dnes mají hypotéky, spláčou nad výdělkem.

* LN Co byste letišti navrhoval?

I ve světě fungují letiště se dvěma kolmými drahami a mají větší počty cestujících. Ruzyňské letiště by se jistě také mohlo rozvíjet i bez nové ranveje.


2008-02-06
přečteno 2941x

[Zpět]

 
Úvod   | Aktuality   | Přehled tisku   |
Copyright©2024 Hana Francová - FlexyWEB