HledatMapa stránek
Na serveru občanské iniciativy NeRWY je registrováno: 118 uživatelů.
Uživatel:
Heslo:
Úvodní stránka Úvod  
Aktuality Aktuality  
Přehled tisku Přehled tisku  

Stanovisko MŽP 2009 Stanovisko MŽP 2009  
Posudek EIA 2009 Posudek EIA 2009  
Připomínky k posudku Připomínky k posudku  

Dokumentace EIA 2009 Dokumentace EIA 2009  
Připomínky  EIA 2009 Připomínky EIA 2009  
Vzory podání EIA 2009 Vzory podání EIA 2009  
Vyjádření EIA 2009 Vyjádření EIA 2009  

Dokumentace EIA 2007 Dokumentace EIA 2007  
Připomínky  EIA 2007 Připomínky EIA 2007  
Vzory podání EIA 2007 Vzory podání EIA 2007  
Vyjádření EIA 2007 Vyjádření EIA 2007  

Další dokumenty Další dokumenty  
Propagace  Propagace   
Diskusní fórum Fórum  
Kontakt Kontakt  
Registrace Registrace  


Řadit dle: Upřesnit:  HledejZrušit

Hlavní stránka

75. Jak ranvej zatíží okolí letiště?

29.01.2008 - BOHDANA JAROŠOVÁ - Praha - str. 01

Studie, jak nová dráha ovlivní životní prostředí, je hotová. Na připomínky mají lidé poslední týden

Praha - Na internetové stránky ministerstva životního prostředí za poslední týdny kliklo několikanásobně víc uživatelů než obvykle. Všichni míří co nejkratší cestou do rubriky posudků vlivu na životní prostředí. Zajímá je jediný - studie o nové přistávací dráze, kterou chce do pěti let vybudovat ruzyňské letiště. ?Zatím jsme dostali desítky, možná stovku, připomínek k záměru na vybudování nové ranveje. Jde o projekt, který vzbuzuje velký zájem obcí, kraje i veřejnosti, ale také silné emoce. Kromě připomínek dostáváme i podepsané petiční archy proti záměru,? potvrdil mluvčí ministerstva Jakub Kašpar. Podněty bude ministerstvo schraňovat ještě týden. V pondělí 4. února se balík s připomínkami definitivně uzavře.

Největším strašákem obyvatel je hluk


Ke dvěma stávajícím přistávacím drahám, které jsou na sebe navzájem kolmé, má přibýt třetí. Letiště zároveň slibuje, že jakmile bude postavena, provoz na kolmé ranveji utichne. ?Hluk z letiště se sice rozšíří, ale zatíží méně obyvatel,? stojí si za svým autor předkládané studie Tomáš Bajer, jehož jičínská společnost Eco-Envi-Consult pracovala na dokumentu více než rok. Lidem z okolí letiště vadí zhoršený vzduch, spodní voda, ale největším strašákem je hluk, kterým provoz na nové ranveji zahrne okolní zabydlené oblasti.
?Z detailní mapy je vidět, že je nejvíce zasažena právě oblast, kde má Česká zemědělská univerzita pokusná pole, koleje a budovy,? píše jeden z autorů na www.nerwy.cz -internetových stránkách občanských sdružení, které spojilo ?tažení? proti leteckému hluku. Vadí jim, že studie nedbá na nerovnosti terénu, což citelně postihuje obyvatele Hanspaulky a Baby. Jindy pokazují na hluk nad zoologickou zahradou a požadují ?dopracovat dokumentaci o rozvojové plochy a počty v budoucnu zasažených obyvatel?. A poukazují na to, že hluk ovlivní cenu nemovitostí. Do konce února by mělo být zřejmé, zda vrátí ministerstvo investorovi dokumentaci k přepracování, nebo zda bude proces posuzování vlivů na životní prostředí, takzvaná EIA, pokračovat. ?Pokud jej vrátíme, konečné stanovisko se dá očekávat za hodně dlouho, určitě ne dříve než za rok. Ve druhém případě by mohlo rozhodnutí padnout do konce června,? uvažuje mluvčí ministerstva Kašpar. Přičemž bez ministrova razítka na posudku nemůže být vydáno ani stavební povolení.

To by znamenalo alespoň krátkodobé vítězství odpůrců ranveje. Předkladatel studie Tomáš Bajer to však vidí právě opačně: ?Je jasné, že provoz bude narůstat tak jako tak a nová paralelní dráha odvede hluk jiným směrem, kde nebude tolik zatěžovat zabydlené oblasti,? je přesvědčen Bajer. Zcela jiný názor má na věc například suchdolské zastupitelstvo, které se ve čtvrtek usneslo hned na osmi nesouhlasných bodech k nové studii. Od včerejška je na jejich straně i posudek, který si objednali u zkušební laboratoře J*D*S*, kde se uvádí mimo jiné, že ?řešení vlivu terénu na šíření leteckého hluku je fatální chybou posuzované studie?.

Kdo je proti hluku, vyhrává volby

Tažení proti ranveji je na suchdolském kopci volebním tématem číslo jedna. Zvláště v těchto dnech, kdy je potřebné nahromadit co největší množství připomínek proti studii, se radní i občanská sdružení šikují k akci. Několikrát do týdne zvou letáky na zastávkách na besedu, kde se živě diskutuje. ?Studie se připravuje k roku 2012, ale počet cestujících bude raketově růst i poté. Co rok, to milion lidí navrch. Letiště se zaštiťuje tím, že utlumí provoz na kolmé trati a tím zachrání před hlukem tisíce obyvatel v Řepích. Ale nikdo už nevidí, že nová trať ohluší podstatnou část Suchdola,? rozčiluje se starosta Petr Hejl. Zároveň poukazuje na další možné ?pasti?. Na zvýšený provoz by novou zprávu EIA letiště potřebovalo jen v případě, že jej vyzve ministerstvo. ?Posudek se musí vypracovat při změně technologie, kapacity nebo způsobu řízení. A záleží tedy na stanovisku ministerstva, zda si nějaký limit na počet letů vymezí,? připouští Bajer.

***
Kde bude dráha
Foto popis|
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Praha


2008-01-29
přečteno 2915x

[Zpět]

 
Úvod   | Aktuality   | Přehled tisku   |
Copyright©2024 Hana Francová - FlexyWEB