HledatMapa stránek
Na serveru občanské iniciativy NeRWY je registrováno: 118 uživatelů.
Uživatel:
Heslo:
Úvodní stránka Úvod  
Aktuality Aktuality  
Přehled tisku Přehled tisku  

Stanovisko MŽP 2009 Stanovisko MŽP 2009  
Posudek EIA 2009 Posudek EIA 2009  
Připomínky k posudku Připomínky k posudku  

Dokumentace EIA 2009 Dokumentace EIA 2009  
Připomínky  EIA 2009 Připomínky EIA 2009  
Vzory podání EIA 2009 Vzory podání EIA 2009  
Vyjádření EIA 2009 Vyjádření EIA 2009  

Dokumentace EIA 2007 Dokumentace EIA 2007  
Připomínky  EIA 2007 Připomínky EIA 2007  
Vzory podání EIA 2007 Vzory podání EIA 2007  
Vyjádření EIA 2007 Vyjádření EIA 2007  

Další dokumenty Další dokumenty  
Propagace  Propagace   
Diskusní fórum Fórum  
Kontakt Kontakt  
Registrace Registrace  


Řadit dle: Upřesnit:  HledejZrušit

Hlavní stránka

63. Tajná služba šetří státní firmy

Hospodářské noviny | 28.11.2007 | rubrika: podniky a trhy | strana: 15 | autor: Martin Mařík

Kontrarozvědka podezírá velké státní podniky ze zkreslování výsledků Jsme poctiví -brání se ČEZ, Letiště, ČSA i Čepro Podezření, že některé státem ovládané firmy zkreslovaly své výsledky, sílí. Tyto údajné praktiky společností ČEZ, Letiště

Praha, ČSA a Čepro už prošetřuje nejen Bezpečnostní informační služba (BIS), ale i protikorupční policie.

Firmy podezření odmítají. Naopak si stěžují, že jim pozornost BIS kazí pověst. A to právě v době, kdy Letiště a aerolinky mířík privatizaci, a ČEZ i Čepro jsou také v hledáčku potenciálních kupců.

'Náš útvar se těmito čtyřmi společnostmi zabývá,' potvrdila včera Rádiu Česko Veronika Dumková z protikorupční policie. Vzápětí jí ale nadřízení zakázali o věci mluvit. Právě proto, že její výrok mohl firmy poškodit. 'Dopustila se chyby, takové informace nesmíme zveřejňovat. Hrozí jí za to nejspíš finanční postih,' uvedla mluvčí Policejního prezidia Pavla Kopecká. Mluvčí BIS Jan Šubert ale na adresu firem říká: 'V některých případech byl v minulosti zkreslován hospodářský výsledek. Dopady se mohou objevit během privatizace nebo po prodeji novému majiteli.'

Firmy jsou znepokojeny. 'Zveřejnění takové zprávy BIS pověsti firmy samozřejmě škodí. Je to hodně nestandardní postup,' rozhořčuje se šéf Čepra Pavel Švarc. 'Policie je u nás sice každý týden -ale vyšetřuje případy bývalého vedení. Nás se to netýká,' tvrdí. Také ministr průmyslu a obchodu Martin Říman tvrdí, že ani BIS neměla informace sdělovat médiím. Ministr financí Miroslav Kalousek plně věří auditorům. 'Těžko si umím představit, proč by firmy něco zkreslovaly. To už bych viděl větší logiku v tom, že někdo chce, aby zveřejnění takových zpráv firmy poškodilo,' říká.

Jeho kolega z kabinetu, ministr dopravy Aleš Řebíček, se přesto poškození Letiště a ČSA před privatizací neobává. Zájemci si podle něj udělají vlastní důkladné audity jejich hospodaření.

BIS přitom žádné konkrétnější informace -proč, kdy a jak měly být výsledky falšovány, neuvádí. Šubrt si ovšem stojí za prohlášením a zdůrazňuje, že tajná služba postupuje naprosto standardně a nikoho nepoškozuje.

'Zcela věcné a adresné informace obsahuje naše výroční zpráva, která je ovšem tajná. Naprosto jednoznačně odmítám názory, že bychom chtěli někoho poškozovat. Pokud by se snad takový záměr prokázal, byl by to důvod k rozpuštění naší služby,' zaručuje se mluvčí BIS.

Elektrárenský kolos ČEZ, jedna z nejvýznamnějších firem v zemi s loňským ziskem 28 miliard korun, zkreslování výsledků vylučuje.

'Jako členové několika evropských burz jsme pod dozorem desítek regulačních orgánů -donedávna i pod americkou Komisí pro cenné papíry, která je považována v tomto směru za nejtvrdší,' uvedl mluvčí firmy Ladislav Kříž.

'Nechci se pouštět do žádných spekulací, zda tyto informace poškodí dobré jméno ČEZ. Nemá smysl vyvolat u státních orgánů negativní reakci,' dodává.

Audit výsledků dělá firmě ČEZ, stejně jako Letišti, společnost ErnstandYoung. 'Řídíme se příslušnými zákony, informace o klientech neposkytujeme,' konstatoval Dirk Kroonen, vedoucí partner ErnstandYoung v České republice.

Podle analytiků poškodí 'kauza BIS' akcie energetické společnosti jen minimálně. 'Někteří investoři se mohou začít pod tíhou těchto informací akcií zbavovat. Jde však jen o psychologický efekt, který nebude mít velký vliv na cenu. Ta se totiž řídí hlavně cenami ropy a elektrické energie,' říká Petr Novák ze společnosti Atlantik FT.

'Problém by ovšem nastal v případě, že by se údajné nekalé praktiky prokázaly,' upozornil.

Akcie ČEZ sice včera klesly o 1,8 procenta na 1354 korun. Na burze však padaly i všechny ostatní akcie, kromě Zentivy.


2008-01-27
přečteno 1938x

[Zpět]

 
Úvod   | Aktuality   | Přehled tisku   |
Copyright©2024 Hana Francová - FlexyWEB