HledatMapa stránek
Na serveru občanské iniciativy NeRWY je registrováno: 118 uživatelů.
Uživatel:
Heslo:
Úvodní stránka Úvod  
Aktuality Aktuality  
Přehled tisku Přehled tisku  

Stanovisko MŽP 2009 Stanovisko MŽP 2009  
Posudek EIA 2009 Posudek EIA 2009  
Připomínky k posudku Připomínky k posudku  

Dokumentace EIA 2009 Dokumentace EIA 2009  
Připomínky  EIA 2009 Připomínky EIA 2009  
Vzory podání EIA 2009 Vzory podání EIA 2009  
Vyjádření EIA 2009 Vyjádření EIA 2009  

Dokumentace EIA 2007 Dokumentace EIA 2007  
Připomínky  EIA 2007 Připomínky EIA 2007  
Vzory podání EIA 2007 Vzory podání EIA 2007  
Vyjádření EIA 2007 Vyjádření EIA 2007  

Další dokumenty Další dokumenty  
Propagace  Propagace   
Diskusní fórum Fórum  
Kontakt Kontakt  
Registrace Registrace  


Řadit dle: Upřesnit:  HledejZrušit

Hlavní stránka

51. BIS: Kde jsou státní peníze, tam je i mafie

Hospodářské noviny | 22.11.2007 | rubrika: z domova | strana: 2 | autor: Tereza Nosálková

NADTITULEK: TAJNÉ SLUŽBY

Mafiáni stále pronikají do státních struktur, každý druhý ruský diplomat je špion a zločinné gangy si už tolik 'nešpiní ruce' s vydíráním či násilnou trestnou činností. V Česku už spíše perou špinavé peníze. Konstatuje to včera zveřejněná výroční zpráva Bezpečnostní informační služby (BIS).

Zpravodajci upozorňují i na to, že se ve velkých státních podnicích, které čeká privatizace, jako jsou České aerolinie, Letiště Praha, ČEZ či ČEPRO, v minulosti zkreslovaly hospodářských výsledky s cílem ovlivnit jejich cenu. 'Managementy společností vněkterých případech činily taková rozhodnutí, která upřednostnila krátkodobý kladný hospodářský výsledek na úkor dlouhodobého udržení nebo i zvýšení tržní hodnoty společnosti,' píše se bez bližších podrobností ve zprávě BIS.

Například Letiště Praha, které jako jediné včera odpovědělo na dotazy HN, tvrdí, že jich se informace BIS netýkají. 'Nemáme žádné informace, že by se u nás něco takového dělo,' říká mluvčí společnosti Eva Krejčí. Privatizace Letiště Praha je plánována na příští rok.

BIS ve výroční zprávě -opět bez detailů -píše i 'o snaze soukromého subjektu odvolat konkrétního představitele státem vlastněné společnosti, a prosadit tak vlastní vliv na její chod'. Konkrétnější informace jsou ale prý pro veřejnost tajné. 'Někdy třeba i nepatrná zmínka, kterou si protistrana dá do určitého kontextu, může vést k odhalení zdroje informace,' vysvětluje důvody utajení mluvčí BIS Jan Šubert.

Organizovaný zločin se podle BIS zajímá hlavně o ty, kdo rozhodují o zadávání veřejných zakázek a čerpání peněz z veřejných rozpočtů, a o ty, kteří mají v moci prodej státního nebo obecního majetku. 'Poznatky nasvědčující takovému jednání získala BIS zejména ze severních Čech,' konstatuje kontrarozvědka.

Zatímco konkrétní příklady BIS nenabízí, na podobné praktiky například nedávno upozornila MF Dnes. Z policejních odposlechů zavražděného kontroverzního podnikatele Františka Mrázka plyne, že Mrázek v letech 1998 až 2002 chodil přímo na úřad vlády, kde se scházel s Miroslavem Šloufem, šéfporadcem tehdejšího premiéra Miloše Zemana. 'Pronikání organizovaného zločinu do státních struktur a samosprávy je jedním z nejzávažnějších bezpečnostních rizik,' dodává tajná služba.

Za jiné velké nebezpečí označuje BIS působení ruských špionů. Prý až polovina ze šedesáti ruských diplomatů v zemi jsou agenti, pracovníci ruských tajných služeb v Česku prý působí i jako akreditovaní novináři či byznysmeni.

'Ruské straně jde o dosažení výhodnějšího postavení v rámci česko-ruských hospodářských vztahů a o získání kontroly nad českými subjekty usilujícími o vstup na ruské trhy,' říká zpráva. BIS loni například zaznamenala případ bývalého ruského zpravodajce, který v Česku působil jako diplomat a v českých institucích zaměřených na jaderný, chemický a biologický výzkum se pokoušel získávat agenty.


2008-01-27
přečteno 1937x

[Zpět]

 
Úvod   | Aktuality   | Přehled tisku   |
Copyright©2024 Hana Francová - FlexyWEB