HledatMapa stránek
Na serveru občanské iniciativy NeRWY je registrováno: 118 uživatelů.
Uživatel:
Heslo:
Úvodní stránka Úvod  
Aktuality Aktuality  
Přehled tisku Přehled tisku  

Stanovisko MŽP 2009 Stanovisko MŽP 2009  
Posudek EIA 2009 Posudek EIA 2009  
Připomínky k posudku Připomínky k posudku  

Dokumentace EIA 2009 Dokumentace EIA 2009  
Připomínky  EIA 2009 Připomínky EIA 2009  
Vzory podání EIA 2009 Vzory podání EIA 2009  
Vyjádření EIA 2009 Vyjádření EIA 2009  

Dokumentace EIA 2007 Dokumentace EIA 2007  
Připomínky  EIA 2007 Připomínky EIA 2007  
Vzory podání EIA 2007 Vzory podání EIA 2007  
Vyjádření EIA 2007 Vyjádření EIA 2007  

Další dokumenty Další dokumenty  
Propagace  Propagace   
Diskusní fórum Fórum  
Kontakt Kontakt  
Registrace Registrace  


Řadit dle: Upřesnit:  HledejZrušit

Hlavní stránka

35. Ekonomika ČSA

ČT 2 | 06.11.2007 | autor: Josef Pazderka, Michael Fiala

Moderátor (Michala Tučková): Prosazení balíku reformních změn má kabinet Mirka Topolánka úspěšně za sebou. Po první zkoušce se ale zřejmě hodlá pustit do další akce. Ministerstvo financí teď otevřeně mluví o prodejích dalších státních firem. Poslední velkou privatizací přitom byl ještě za vlády dnešní opozice, ČSSD, prodej Českého Telecomu.

Redaktor: Letiště Praha, České aerolinie, Pošta nebo Budějovický Budvar, to všechno jsou podniky alespoňčástečně v rukou státu a brzy budou zřejmě na prodej. Za své podíly by vláda mohla dostat stovky miliard korun.

Host (Karel Potměšil, analytik, Cyrrus): Záleží pochopitelně na příkladu každé společnosti. Například za ztrátové aerolinky v současnosti by cena nebyla příliš zajímavá. Na druhou stranu Letiště Praha může vynést v tom velmi optimistickém případě až sto miliard.

Redaktor: Podle informací časopisu Týden stojí právě o Pražské letiště velcí světoví hráči. Jsou ochotni za něj zaplatit až 65 miliard. Ministerstvo už se na prodej připravuje.

Host (Ivan Fuksa, náměstek ministra financí): V průběhu byměl jít na vládu první informativní materiál o možných variantách prodeje. Pak budou najmuti poradci a pak se zpracuje finální materiál s jasným zadáním o privatizaci.

Redaktor: Změny ale čekají i další státní firmu, Budějovický Budvar. Ten by se do jednoho roku měl změnit z národního podniku na akciovou společnost a to by pak mělo privatizaci ulehčit. V názoru na prodej Budvaru se ale zatím vláda neshodne.

Host (Jiří Čunek, vicepremiér, /KDU-ČSL/): Budvar je společností, která velmi dobře vydělává, přináší státu velké miliardy, tvrdím, že stát potřebuje dostávat také do své ekonomiky peníze, nejenom ty, které dostane jednorázově. Takže, to znamená za prodej, takže v tuto chvíli já s prodejem nesouhlasím.

Redaktor: Peníze státu plynou totiž hlavně z dividend, které si nechává ze zisku svých společností vyplácet. Nejvíc do státní pokladny odevzdává energetický gigant ČEZ. Přesto vláda nedávno přistoupila na prodej 7 procent ze svého balíku akcií.

Host (Ivan Fuksa, náměstek ministra financí): Ve velmi obecné rovině se bavíme i o privatizaci ČEZ. Spíše o čase, kdy by měla případně přicházet v úvahu další privatizace ČEZ.

Redaktor: Podle odborníků ale nejspíš k prodeji celého podílu státu v ČEZ v brzké době nedojde. I v okolních zemích je obvyklé, že si vlády v energetických společnostech kontrolní balík akcií nechávají.


2008-01-27
přečteno 1742x

[Zpět]

 
Úvod   | Aktuality   | Přehled tisku   |
Copyright©2024 Hana Francová - FlexyWEB