HledatMapa stránek
Na serveru občanské iniciativy NeRWY je registrováno: 118 uživatelů.
Uživatel:
Heslo:
Úvodní stránka Úvod  
Aktuality Aktuality  
Přehled tisku Přehled tisku  

Stanovisko MŽP 2009 Stanovisko MŽP 2009  
Posudek EIA 2009 Posudek EIA 2009  
Připomínky k posudku Připomínky k posudku  

Dokumentace EIA 2009 Dokumentace EIA 2009  
Připomínky  EIA 2009 Připomínky EIA 2009  
Vzory podání EIA 2009 Vzory podání EIA 2009  
Vyjádření EIA 2009 Vyjádření EIA 2009  

Dokumentace EIA 2007 Dokumentace EIA 2007  
Připomínky  EIA 2007 Připomínky EIA 2007  
Vzory podání EIA 2007 Vzory podání EIA 2007  
Vyjádření EIA 2007 Vyjádření EIA 2007  

Další dokumenty Další dokumenty  
Propagace  Propagace   
Diskusní fórum Fórum  
Kontakt Kontakt  
Registrace Registrace  


Řadit dle: Upřesnit:  HledejZrušit

Hlavní stránka

17. Vláda prodá ČSA i Letiště Praha

Hospodářské noviny | 13.09.2007 | rubrika: podniky a trhy | strana: 15

Do března mají mít ministři scénář prodeje podle toho, jak budou aerolinie hospodařit
ČSA zatím objednaly osm letadel
Jan Cizner

Ministr dopravy Aleš Řebíček se včera s kolegy na vládě dohodl na tom, že připraví plán prodeje největších leteckých firem Českých aerolinií a Letiště Praha.

Obě transakce ovšem mají háček: ČSA se po působení exprezidenta Jaroslava Tvrdíka ještě zcela nevzpamatovaly z propadu, loni skončily s půlmiliardovou ztrátou. Letiště zase nemá vyřešené vlastnictví pozemků pod chystanou novou přistávací dráhou.

Proto má Řebíček spolu s ministrem financí Miroslavem Kalouskem předložit vládě konkrétní návrh prodeje státních podílů v obou firmách do konce března.

ČSA musí hlavně vydělávat

Než se vláda pustí do privatizace, chce mít národní aerolinie v zisku. Do 'černých čísel' se mají dostat podle plánu vedení v čele s Radomírem Lašákem v roce 2008.

Podle materiálu, který pro vládu zpracovali Řebíčkovi podřízení a jenž mají HN k dispozici, ovšem stát nevěří, že současné vedení aerolinie do zisku přivede.

Případnou výměnu vedení ovšem nechtěl nikdo ze státních úředníků komentovat. Tříletou Lašákovu strategii záchrany společnosti přitom schválila dozorčí rada firmy, ve které zástupci státu sedí.

ČSA dnes zveřejní pololetní výsledky a zároveň oznámí, co firma udělá se svojí dálkovou flotilou. Podle Lašáka mohou u Českých aerolinií zůstat dálkové linky jen v případě, že si na sebe vydělají.

Zisk díky prodeji majetku

K volným penězům, které ČSA chybí, si pomáhá dnešní vedení hlavně prodejem majetku.

Firma se tak zbavila například několika letadel a vzala si je zpět na leasing.

Kromě letadel vyčlenil Lašák i dvěčásti firmy, které nabídl na trhu k prodeji. Nákladní část ČSA Cargo už zná svého vítěze. Podle dostupných informací za něj firma bývalého šéfa Carga Kamila Slavíka zaplatí okolo šesti set milionů korun. Celý prodej má být podle prohlášení firmy dokončen během září.

Druhou částí majetku nabídnutou potenciálním zájemcům ke koupi je Catering, dodavatel občerstvení do letadel. Tam se nový majitel teprve hledá.

Objednávka nových letadel

Zatímco majetek firmy dnes aerolinie prodávají, letadla naopak objednávají.

Jde o osm nových letadel typu Airbus A319 určená pro střední tratě. Letadla firma převezme od výrobce, společnosti Airbus, v letech 2011 a 2012. Letouny ve flotile nahradí starší Boeingy 737.

České aerolinie tak využijí opci, která byla součástí smlouvy z roku 2004 o dodávce dvanácti airbusů pro střední tratě a již uzavřel Tvrdík. Tato letadla ČSA v současné době přebírají, zatím jich ve flotile létá osm. 'Podmínky pořízení osmi letadel z opce jsou vzhledem k vývoji situace na trhu lepší než u původních dvanácti letounů,' říká mluvčí ČSA Daniela Hupáková. Původních dvanáct letadel stálo firmu 12,5 miliardy korun.

Podle Lašáka budou ČSA nová letadla nezbytně potřebovat kvůli omlazení flotily: 'K dalšímu rozvoji neodmyslitelně patří konkurenceschopná letadla.'


2008-01-26
přečteno 1585x

[Zpět]

 
Úvod   | Aktuality   | Přehled tisku   |
Copyright©2024 Hana Francová - FlexyWEB